Hakkımda Açılmış Bir Dava Var Mı? Nasıl Anlarım ?

//

Av.Haşim KARTAL

Hakkımda Açılmış Bir Dava Var Mı? Nasıl Anlarım?

Bir kişinin hakkında açılmış bir davası olduğu Uyap Vatandaş Portaldan dosya sorgulama veya e-devletten dava dosyası sorgulatma yoluyla öğrenilebilir.

E-devlet şifresiyle hakkınızda açılmış bir davanın olup olmadığını kolaylıkla öğrenebiliriz.Bu uygulama uyap alt yapısını kullanarak davanın açılış tarihini ,kim tarafından açılmış olduğu gibi davanın birçok detayını bu şekilde öğrenilebilmektedir.

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sorgulama yapılabilmesi için e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra, Adalet Bakanlığı sayfasına giriş yaparak Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü (UYAP) Hizmetleri kategorisi altında yer alan “Dava Dosyası Sorgulama” butonuna basmanız yeterlidir.

Adınıza açılmış bir dava dosyası yoksa “ Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava kaydı bulunamamıştır” ibaresi çıkacaktır. Eğer adınıza açılmış bir dava varsa, dava dosyalarının bilgilerini görebileceksiniz. Dava konusu, değeri, taraflar, duruşma günleri yanı sıra dosyanın hangi aşamada olduğu, davaya karar verilip verilmediği ve Temyiz de ise durumu hakkında bilgiler görüntülenebilecektir.

Her bir dava için detaylı bilgiler yanı sıra “Tebliğname Sorgulama” ile “Yargıtay İlamı Sorgulama” işlemi de yapılabilecektir. Dava dosyalarınızı sorgulama bölümünde, adli sicil kaydının sorgulanması ve doğrulanması yanı sıra bireysel başvurularınızın da sorgusunu yapma imkanınız bulunmaktadır.

İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adalet Bakanlığı, UYAP Hizmetleri bölümünde hakkınızda başlatılmış icra dosyası olup olmadığını da sorgulama imkânı da vardır. Bu sorgulama ile adınıza açılmış ya da taraf olduğunuz davaların genel bilgilerini görmeniz mümkün olur. İcra dosyasının açıldığı icra dairesi detayları, dosya yılı ve numarası, açılış tarihi ve taraf bilgileri listelenir. Detay görüntüleme kısmında ise icra dosyası ile ilgili dava detaylarını genel olarak görme imkanı bulunur.

Adliye Tevzi Bürolarından Dava Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adliye tevzi bürolarından dava dosyası hakkından bilgi almak isteyen davanın tarafları kimlik göstermek koşuluyla dosyayla ilgili ön büroya başvurarak bilgi alabileceklerdir.

Sms Yoluyla Dava Sorgulama Nasıldır?

Davanın içerikleri de dahil olmak üzere uyap adalet , avukat , vatandaş ve diğer portallar üzerinden yapılan işlemler ile Uyap bölgesinden yayımlanan atamalar ve yer değiştirme gibi bilgilerle ilgili uyarıların ,bilgilerin ve duyuruların sms ile kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Hakkımda Dava Açıldı Ne Yapmalıyım?

Hakkınızda özel hukuk davası açılması durumunda öncelikle dava dilekçesi ve ekleri size tebliğ olacaktır. Bu tebligatları aldığınız anda hiç vakit kaybetmeden bir Avukat ile görüşmelisiniz. Nitekim özel hukuk sürelere tabidir ve kaçırılan sürelerin maalesef telafisi mümkün olmamaktadır. Kesinlikle göz ardı etmemeli gerekli itiraz ve işlemlerin yürütülmesi için Erzincan Avukattan destek almanız tavsiye edilir. 

Hakkımda Açılmış Bir Dava Var Mı? Nasıl Anlarım ? Erzincan Avukat

Dava açmak için ya da bana karşı açılan davaların yürütülmesi için avukat tutma zorunluluğum var mı?

Dava açmak için ya da bana karşı açılan davaların yürütülmesi için avukat tutma zorunluluğum var mı?

Türk hukuk sisteminde herkes kendi davasını bizzat kendisi takip edebilmekte olup avukat tutma zorunluluğu tabiki bulunmamaktadır. Ancak hangi tür dava olursa olsun, davanın dilekçeler aşamasından duruşmalarına, kanunlarda düzenlenen ve mahkemenin vermiş olduğu sürelerden yapılacak işlemlerin niteliğine kadar detaylı bilgi sahibi olmanız ve davanızda sahip olduğunuz tüm haklarınızı iyi şekilde bilmeniz ve kendinizi 5-10 dakikalık duruşmalarda hakime en iyi şekilde anlatabilmeniz gerekmektedir.

Tüm bunların en iyi şekilde gerçekleşmesi ve hak kaybı yaşamamanız için konusunda uzman bir avukat yardımından yararlanmanızı tavsiye ederiz. İster hukuk davası ister ceza davası olsun her dava türünün kendine has özellikleri ve mevzuat düzenlemesi bulunduğundan, konusunda uzman bir avukat size en iyi hukuki destek ve danışmanlığı sağlayacaktır. Artık günümüzde genel hukuk bilgisinin dışında güncel Yargıtay ve İstinaf mahkemesi kararlarını ve içtihatları takip etmek büyük avantaj sağlamakta ve bu sayede davaların seyri de çok çabuk değişebilmektedir.

Daha fazla makale için tıklayınız.

Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır ?

Tensip Zaptı Nedir?

İdari Yargıda Dilekçenin Reddi Nedir?

Tanıma ve Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

“Hakkımda Açılmış Bir Dava Var Mı? Nasıl Anlarım ?” üzerine 6 yorum

Yorum yapın