Avukata Danışmak Ücretli Midir?

//

Av.Haşim KARTAL

Avukata Danışmak Ücretli Midir?

Bilindiği üzere avukatlık mesleği Avukatlık Kanunu gereğince yapılmakta ve avukatların iş sahibi müvekkilleri için yapacakları her türlü hukuki iş ve işlem ile danışmanlık hizmetleri de bu kanuna göre gerçekleşmektedir. Ayrıca her yıl Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi belirlenmekte olup avukata ödenecek olan miktarlar bu asgari tarifenin altında olmamaktadır.

Avukatlık Kanunu 164. Maddeden çıkan sonuç her türlü hukuki danışma, hukuki iş ve işlem, takip yapmanın ücrete tabi olduğudur. Eğer avukatlık ücreti alınmadan bir iş yapılacaksa bu baroya bildirilmek zorundadır. Dolayısıyla avukatlar ücretsiz danışma hizmeti de dâhil olmak üzere karşılık olmadan görev yapamazlar. Sürekli ücretsiz danışma vererek meslektaşlarına karşı haksız rekabet yaratan avukatın avukatlık mesleğinin onur ve disiplinine, avukatlık haklarına aykırı davrandığı gerekçesiyle baro tarafından idari yaptırıma çarptırılması mümkündür.

Ayrıca Halk arasında danışmanın ücretsiz olması gerektiğine dair yanlış bir düşünce vardır ve bu nedenle danışma karşılığında bir ücret talebiyle karşı karşıya kalan kişiler genellikle avukata danışmanın ücretsiz olması gerektiğini iddia emektedirler ancak insanlar her nasıl hasta olduklarında özel bir doktor veya hastaneye gidince ücret ödüyorsa ya da özel ders için tuttukları öğretmene “Ben bu bilgileri kitaptan da öğrenirim, neden ücret vereyim ?” diye sormuyorsa; avukata danışma ücretinden de kaçınılmamsı gerekmektedir.

Ücretsiz Danışma ve Ücretsiz Avukat Yardımı Nedir?

Ücretiz bir şekilde bir avukata danışmak için veya ücretsiz avukat tutabilmek için bulunduğu şehrin Barosuna yani avukatların bağlı bulunduğu meslek kuruluşlarına başvuru yapabilirsiniz. Her ilde bir Baro teşkilatı bulunmaktadır. Erzincan Barosu Avukatları’ndan ücretsiz yararlanmak için Erzincan Barosu Adli Yardım bürosuna başvuru yapmanız, herhangi bir gelir ve malınızın olmadığını belgelemeniz durumunda ücretsiz olarak baronun tayin edeceği bir avukatın hukuki bilgisinden ve yardımından faydalanabilir ve ücretsiz avukat tutabilirsiniz. Bu hizmete de adli yardım denilmektedir.

Online Hukuki Danışmanlık / Online Danışmanlık Hizmeti Nedir?

Kartaloğlu Hukuk ve Danışmanlık Bürosu, ofiste hukuki danışmanlık hizmeti vermenin yanında başka ülke veya şehirde olan ya da vakit bulamadığı için hukuk büromuza gelemeyen kişiler için de online hukuki danışmanlık hizmetlerini internet üzerinden vermektedir.

Avukatın, talep üzerine bilgi ve birikimini, profesyonel olarak görüşünü açıkladığı danışmanlık hizmetinde emeğinin karşılığını ücret olarak alması yasa ve hakkaniyet gereğidir. Bunun yüz yüze veya internet ortamında olması arasında bir fark yoktur.

Online hukuki danışmanlık hizmeti almak isteyen kişilerin, bu sayfanın alt kısmında yer alan online ödeme sistemi ile danışmanlık ücretini ödedikten sonra 0552 350 68 24 iletişim numarasına incelenmesini istediği belge veya dokümanlar var ise bunları Whatsapp aracılığı ile bizlere ulaştırması gerekmektedir. Başvuru yapılması durumunda alanında uzman avukat ya da avukatlar tarafından en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. 

Bilgisayar destekli çevrimiçi (online) hukuki danışmanlık ya da diğer adı ile Online Danışmanlık, İnternet ortamında görüntülü bağlantı aracılığıyla yapılan profesyonel hukuki danışmanlık görüşmeleridir. Farklı ülke veya şehirlerde ikamet eden ya da sağlık vb. çeşitli sebeplerle ofisimize gelerek hukuki danışmanlık alma olanağı bulunmayan kişilere yönelik bir hizmettir.

Avukat Danışmak Ücretli Midir? Erzincan Avukat Nedir?

Özetle;

Tek bir soru dahi hukuki danışmanlık hizmeti kapsamındadır ve avukat tarafından talep edilmesi halinde danışma ücreti ödenmesi gerekir.

Avukat bey danışmayacağım ‘Sadece bir (1) soru soracağım,‘ ‘küçük bir soru sormak istiyorum‘,’ kısa bir sorum olacak’ gibi sözlerin bu anlamda hiçbir değeri yoktur, soru sorudur bu da danışma ücretine tabidir.  

Unutulmamalıdır ki ; alacağınız küçük bir cevap sizi büyük bir zarardan kurtarabileceği gibi tazminat veya dava kazanmanıza vesile olabilecektir.

iletişimin sağlıklı olmaması ihtimalinin çok yüksek olması, hukuki soruların cevaplarının alternatiflerinin bulunması ve her alternatif için farklı hukuki yol ve işlemlerin mümkün olması bunların sağlıklı bir biçimde aktarılmasının çok zor olması sebebiyle danışma hizmetinin yüz yüze veya yazılı yapılması gerektiği kanaatindeyiz. Ancak adres bildirme, sorunun hangi alan dâhilinde çözüme kavuşturulacağına dair danışma hizmetine girmeyen hususlar telefonla da bildirilebilmektedir.

Hukuk Büromuzda Hangi Alanlarda Hukuki Danışmanlık Hizmeti Verilmektedir?

Hukuk büromuzca boşanma, velayet ve tüm aile hukukuna dair davalar ve takibi, izaleyi şüyu (ortaklığın giderilmesi) işçi alacakları davası, tanıma ve tenfiz davaları, ticari davalar, gayrimenkul hukuku davaları, sigorta sözleşmelerinden kaynaklanan davalar ve tazminat davaları gibi davalar için bilhassa yurtdışındaki müvekkillerimiz için yazılı danışma hizmeti vermekle beraber müvekkillerimize önceden hazırladığımız dava ve uyuşmazlık formlarını birlikte dolduruyoruz. Uyuşmazlık konusuna ilişkin konularda veya danışma yapılacak konularda önceden hazırladığımız avukat müvekkil dava tutanağı , görüşme tutanağı yerine geçmekte ve dava açarken hem müvekkile hem de avukata kolaylık sağlamaktadır. 

Dava Nasıl Açılır?

Hakkımda Açılmış Bir Dava Var Mı? Nasıl Anlarım ?

2021 -Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Danışmanlık ücreti ödemek (E-Tahsilat) için tıklayınız.