Yeni İnfaz Düzenlemesi Nedir? Açık Cezaevi İzinleri Uzatıldı Mı?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilen kanun teklifine göre;

•31/7/2023 tarihi itibarıyla Covid-19 izninde bulunan hükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalanlar, tekrar cezaevine dönmeyecek ve kalan sürelerini denetimli serbestlik altında infaz edecektir.

•31/7/2023 tarihi itibarıyla kapalı ceza infaz kurumunda bulunan ve cezasının belirli bir süresini bu kurumlarda geçiren hükümlüler ise iyi halli olmak şartıyla 3 yıl daha erken açık ceza infaz kurumuna ayrılabilecektir.

•Ayrıca, bu hükümlüler cezalarının süresine göre en az 3 ay açık ceza infaz kurumunda kalmak şartıyla 3 yıl daha erken denetimli serbestliğe ayrılabilecektir.” ifadesini kullandı.

Kabul edilen teklife göre ayrıca;

31/7/2023 tarihi itibarıyla denetimli serbestlikte olup da izinli sayılanların yükümlülükleri kalkacak.

Ancak bu kişiler suç işlerse doğrudan cezaevine alınacak.

Covid-19 izninde olup da bu düzenlemeyle denetimli serbestliğe ayrılanların tüm yükümlülükleri devam edecek.”

Yeni İnfaz Düzenlemesi Ne Zaman Yasalaşacak?

On binlerce mahkumu ilgilendiren infaz kanununda değişikliğe gidiliyor. Adalet Bakanlığı’nın mahkumların denetimli serbestlik koşullarını iyileştirmek için hazırladığı ve kamuoyunda önemli bir gündem maddesi olan yeni infaz düzenlemesinin hayata geçmesine çok az bir süre kaldı. İnfaz kanuna ilişkin hazırlanan yeni düzenleme önümüzdeki haftalarda yürürlüğe girmiş olacak. Hükümet düzenlemeye ilişkin çalışmalarını devam ettiriyor ve önümüzdeki haftalarda süreci tamamlayarak meclise getirmeyi planlıyor.

Yeni infaz yasasında da değişiklik görüşmeleri sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen infaz düzenlemesine ilişkin kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecektir.Düzenlemesinin TBMM’de görüşülmesinden sonra kanunlaşması bekleniyor.

Tbmm gündeminde olan görüşmeleri web siteleri http://tv.tbmm.gov.tr/ canlı takip edebilirsiniz.

Genel Af ya da Özel Af Var Mı?

Açık ceza evlerinde bulunan mahkumlar için uygulanan covid-19 izinleri 31 Temmuz 2023 tarihinde yürürlükten kalkıyor. Uygulamadan kalkacak olan bu kanun sonrası yürürlüğe girmesi beklenen ve denetimli serbestlik uygulamasında mahkumalar için köklü iyileştirmeler getirecek yeni infaz kanunu mahkumlara denetimli serbestlik imkanı getirmektedir. Ancak 2023 yeni infaz düzenlemesinde af ile alakalı herhangi bir ibare bulunmamaktadır.

Yeni İnfaz Düzenlemesi Nedir? Açık Cezaevi İzinleri Uzatıldı Mı?

Açık Cezaevi İzinleri Uzatıldı Mı?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bugün kabul edilen kanun teklifine göre; 31/7/2023 tarihi itibarıyla Covid-19 izninde bulunan hükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalanlar, tekrar cezaevine dönmeyecek ve kalan sürelerini denetimli serbestlik altında infaz edecektir.

Daha fazla makale için tıklayınız.

Hükümlünün Açık Ceza Evine İadesi Nedir? Denetim Serbestlik Nedir?

Uyuşturucu Madde Suçunda Kişisel Kullanım Sınırı Nedir?

Comments are disabled.