Erzincan Ceza Avukatı Savunmadaki Önemi

//

Av.Haşim KARTAL

Ceza Davasındaki savunma, bir kişiye suç isnadı yapılmasıyla başlar. Erzincan Ceza avukatının temel görevi de suç isnadıyla karşılaşan kişileri savunmaktır. Savunma faaliyeti hem maddi gerçeğin doğru bir şekilde ortaya konulmasını hem kişilerin savunma hakkını güvenceleyerek ceza muhakemesinin önemli bir parçası olarak işlev görür.

Erzincan Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame yargılanan kişiye karşı iddiaların derli toplu ortaya konulduğu son soruşturma belgesidir. Savcılık tarafından mahkemeye verilen iddianame, mahkeme tarafından kabul edildiğinde dava süreci başlar. Avukat, dava sürecinde yapacağı savunma ile iddianamenin çerçevesini tartışarak hangi noktalardan iddianameye itiraz ettiğini mahkemeye anlatmalıdır.

Erzincan Ceza Avukatı savunma yaparken suç vasfına dikkat etmelidir. Her suça dair iddia faaliyeti, hem suçun nitelendirilmesi hem de suçun unsurlarının oluştuğunu ispat etme faaliyetidir. Suç vasfını doğru tespit etmek, suç vasfına ve unsurlarına göre yerinde bir savunma yapmak çok önemlidir. Avukat, savunma işlevini yerine getirirken savunmanın çerçevesini suç vasfının özelliklerine göre belirlemelidir.

Ceza avukatından destek almak isteyen pek çok kişi avukata vekâletname vermeden temsil yetkisinin kullanılamayacağını düşünür. Ancak Erzincan’da ceza avukatından destek almak istediğinizde vekâletname vermenize gerek yoktur. Avukat sizi doğrudan temsil edebilirken sadece dosyalardan örnek almak istediğinde vekâletname ibraz etmesi istenir. Savunma hakkınızı etkin bir şekilde kullanabilmeniz adına ceza avukatı desteği almanız çok mühimdir.

Erzincan Ceza Avukatı Haşim KARTAL Erzincan’da ceza avukatı arayanlar için ceza avukatı olarak hizmet vermektedir.

“Erzincan Ceza Avukatı Savunmadaki Önemi” üzerine 6 yorum

  1. Geri izleme: İftira Suçu Nedir?

Yorum yapın